Gry domino – dlaczego warto grać w nie? Jakie są zasady?

Domino to nie tylko świetna zabawa, ale także edukacyjne gry domino. Uczą dzieci rozpoznawania liczb oraz prostych umiejętności dodawania i odejmowania, kiedy próbują pokonać swoich przeciwników.

Dlaczego warto w ogóle brać pod uwagę gry domino?

Gry domino mają wiele zalet. Jedną z nich jest to, że pomagają one poprawić pamięć i umiejętność koncentracji. Dodatkowo może pomóc rozwinąć koordynację ręki ze wzrokiem, a więc angażuje ona dwa zmysły oraz nasz umysł i mózg. Musisz dokładnie układać klocki na planszy. Gra w domino może być też świetnym sposobem na pozbycie się stresu i zrelaksowanie po ciężkim dniu. Jest to również doskonałe zajęcie społeczne, ponieważ pozwala na interakcję z innymi graczami, a jednocześnie sprawia przyjemność.

Istnieje wiele różnych odmian domina, ale jedną z najpopularniejszych jest podwójna szóstka. W tej wersji używa się 28 klocków, z których każdy ma dwie liczby od 0 do 6 (na przykład 3-4 lub 5-2). Celem gry jest zdobycie punktów poprzez zagranie wszystkich swoich cegiełek, zanim zrobią to przeciwnicy. Punkty zdobywa się, dobierając końce sąsiednich kostek domina (np. 4-5 pasuje do 5-6) lub dublując je (dwie identyczne liczby obok siebie; np. 1-1 pasuje do 2-2). Pierwszy gracz, który zdobędzie 100 punktów, wygrywa.

Podstawowe zasady gry domino

Domino to gra, w którą może grać dwóch lub więcej graczy. Celem podstawowej wersji gry jest zdobywanie punktów poprzez dopasowywanie kostek domina z taką samą liczbą kropek na jednym końcu. Na początek każdy z graczy losuje siedem kostek domina z kostnicy (puli pozostałych elementów).

Pierwszy gracz rozpoczyna grę, kładąc dowolne domino twarzą do góry na stole. Następnie gra toczy się wokół stołu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż ktoś nie będzie mógł kontynuować gry bez zablokowania się i przedwczesnego zakończenia swojej tury (dzieje się tak, gdy nie ma już żadnych możliwych do wykonania ruchów).

W tym momencie ten gracz musi wylosować nową cegiełkę spośród tych, które pozostały zakryte i zagrać ją, jeśli to możliwe; w przeciwnym razie przekazuje swoją kolej kolej następnemu graczowi, który robi to samo, dopóki ktoś nie będzie mógł ponownie zagrać.