Gry domino – jak wygląda gra z małymi, prostokątnymi klockami?

Domino to mały, prostokątny klocek używany jako element do gry w różnych tradycyjnych grach w kości i kafelki. Powierzchnia każdego domina jest podzielona na dwa kwadratowe końce o połowę mniejsze od całego klocka, a na każdym z nich znajduje się od jednej do sześciu plamek lub wypustek. Istnieje gra z wykorzystaniem płytek o wyglądzie podobnym do kart do gry w stylu zachodnim, ale bez kolorów i liczb; zamiast tego zazwyczaj występują trzy kolory (czarny, biały i czerwony) i często są na nich przedstawione zwierzęta lub ptaki.

Domino to coś więcej niż układanka – wypróbuj gry domino

W tradycyjnej grze domino każdy gracz losuje siedem kości ze stosu i dysponuje nimi tak, aby tylko on mógł zobaczyć ich wartość. W niektórych wariantach gracze losują aż do uzyskania 14 kości przed rozpoczęciem gry. W grach liczbowych działa to jak magazyn domino, od którego gracz może zacząć, ponieważ nie posiada żadnego pasującego domino do tego, które zostało zagrane, natomiast w grach bloczkowych jest to cmentarzysko, z którego odrzucone klocki domino mogą być pobierane w razie potrzeby podczas gry (podobnie jest w grach karcianych).

Kiedy wszyscy gracze mają już przygotowane swoje pierwsze cegiełki domino, muszą uzgodnić, kto zacznie pierwszy – ta decyzja może być podjęta losowo (np. przez rzucenie monetą), przy czym najmłodszy gracz zaczyna pierwszy, albo każdy z graczy losuje jedną kość ze stosu. Wygrywa ten, kto ma więcej oczek. Gra toczy się na stole zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do momentu, gdy któryś z graczy odrzuci swoje kości, po czym wszystkie pozostałe, nie rozegrane stanowią punkt karny dla przeciwników, którzy nadal je trzymają w grze.

Klasyczne Gry domino -mikołajkowy strzał w dziesiątkę znane od wieków

Gry Domino to klasyczne gry, które są znane od wieków. Podstawowa zasada jest prosta: każdy gracz stara się dopasować liczby na swoich cegiełkach domino do liczb pozostałych graczy, a kiedy wszystkie kamienie zostaną zagrane, wygrywa gracz z najwyższym wynikiem. Istnieją oczywiście bardziej skomplikowane i wymagające warianty, które z pewnością znajdziesz w trakcie swoich zakupów w sklepie z grami i zabawkami.